Ciśnienie krwi: jak monitorować je w domu

Hipertensiunea, cunoscută și sub numele de ucigașul tăcut, apare fără a prezenta simptome clare. Aproximativ unul din trei adulți suferă de hipertensiune arterială. De aceea, este important să înveți cum să monitorizezi tensiunea arterială la domiciliu, să o interpretezi și să faci schimbări în stilul de viață. Să vedem cum să ai grijă de sănătatea inimii tale.

Hipertensiunea arterială este un factor de risc pentru accidentul vascular cerebral și poate provoca daune grave altor organe: ochii, rinichii și arterele care transportă sângele către mușchiul cardiac (arterele coronare). Iată cum să știi ce este normal, ce nu este normal și cum să menții o sănătate optimă când vine vorba de tensiunea arterială.

Co to jest normalne ciśnienie krwi?

Normalne lub idealne ciśnienie krwi jest mniejsze niż 120/80 mm Hg. Kiedy najwyższa wartość (wartość skurczowa) wynosi 120-129, uważa się, że dana osoba ma wysokie ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi w tym zakresie nie musi wymagać leczenia, a wiele osób z tej kategorii może obniżyć swoje ciśnienie krwi poprzez zmiany w stylu życia, takie jak utrata wagi i ograniczenie soli. Jeśli ciśnienie krwi u danej osoby przekracza 130/80, uważa się, że ma ona nadciśnienie 1 stopnia. Jeśli zaś przekracza 140/90, uważa się, że ma ona nadciśnienie 2 stopnia. Zmiany stylu życia są oczywiście ważne, ale większość z tych osób będzie musiała być również leczona lekami, zwłaszcza jeśli mają pewne czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca.

Co oznaczają te liczby?

W pomiarze ciśnienia krwi występują dwie liczby. Pierwsza, większa liczba nazywana jest ciśnieniem skurczowym i reprezentuje ciśnienie w tętnicach (naczyniach krwionośnych, które przenoszą krew dostarczającą tlen z serca do organizmu) podczas skurczu (bicia) serca. Niższa liczba, zwana ciśnieniem rozkurczowym, to ciśnienie w tętnicach, gdy serce rozluźnia się pomiędzy uderzeniami. Obydwie wartości są istotne dla zdrowia, a wzrost jednej lub obu wartości jest diagnozowany jako wysokie ciśnienie krwi.

Jak mierzy się ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi mierzone jest za pomocą sfigmomanometru, bardziej powszechnie nazywanego mankietem do mierzenia ciśnienia krwi. Mankiet jest zwykle umieszczany na ramieniu, tuż nad łokciem i jest nadmuchiwany, a następnie opróżniany podczas słuchania za pomocą stetoskopu umieszczonego nad tętnicą ramienia. Domowe ciśnieniomierze mogą wykorzystywać mankiet przymocowany do urządzenia, ale bez konieczności stosowania stetoskopu. Aby pomiar był jak najbardziej dokładny, ciśnienie powinno być mierzone po tym, jak osoba siedziała spokojnie przez co najmniej pięć minut i nie spożywała kofeiny, tytoniu lub nie ćwiczyła przez co najmniej 30 minut. Należy użyć mankietu o odpowiednim rozmiarze. Ciśnienie krwi może być mierzone na obu ramionach i często jest mierzone na obu ramionach dla porównania. Diagnoza nadciśnienia powinna być potwierdzona pomiarami dokonywanymi i porównywanymi przez kilka dni, choć jeśli jest ono mocno podwyższone, leczenie można rozpocząć już po odczycie.

Kontrola ciśnienia krwi w domu

Badania pokazują, że monitorowanie ciśnienia krwi w domu może być kluczowe w zmniejszeniu ryzyka udaru, zawału serca, niewydolności serca lub niewydolności nerek. Zaleca się, aby wszyscy pacjenci z ryzykiem nadciśnienia zakupili zatwierdzony klinicznie ciśnieniomierz domowy i regularnie kontrolowali swoje ciśnienie w domu.

Co powoduje wysokie ciśnienie krwi?

Wiele czynników może przyczynić się do powstania wysokiego ciśnienia krwi. Niektóre z nich mogą być kontrolowane, jak np. waga, nadmierne spożycie soli, spożycie alkoholu i brak ruchu. Dokładna rola stresu nie jest jasna, ale uważa się, że jest on również czynnikiem. Niektóre czynniki, których nie można kontrolować to dziedziczność (genetyczna predyspozycja do wysokiego ciśnienia krwi), podeszły wiek i rasa. Istnieją również wtórne przyczyny nadciśnienia, takie jak problemy endokrynologiczne lub nerkowe, ale są one mniej powszechne.

Jak leczy się nadciśnienie tętnicze?

Styl życia

Zmiany w stylu życia danej osoby mogą znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Niektóre osoby mogą nie potrzebować leków, a w ustalonych przypadkach mogą być w stanie zmniejszyć ich dawkę.

Dieta

Dla wielu osób, ale nie wszystkich, zmniejszenie spożycia sodu jest bardzo ważne. Spożycie nie powinno przekraczać 1500 mg dziennie dla nadciśnieniowców. Może być trudno zmierzyć dokładnie, ile sodu spożywasz, ale wyeliminowanie przetworzonej żywności z diety, sprawdzanie etykiet sodu na opakowaniach żywności, i podejście lżejsze shaker może pomóc. Jedna czwarta łyżeczki soli to około 600 mg.

Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez trening serca, aby pracować ciężej i pompować krew przez tętnice łatwiej. Utrzymanie zdrowej wagi dla swojego wzrostu również obniży ciśnienie krwi.

Leki

Wszystkie osoby z nadciśnieniem powinny być leczone poprzez modyfikację stylu życia, jednak wiele z nich nadal będzie potrzebowało leków. Istnieją różne rodzaje lub klasy leków stosowanych w leczeniu, które działają w różny sposób. Niektóre przykłady to diuretyki (pigułki wodne) i leki rozszerzające naczynia, które rozluźniają ścianę tętnicy. Powszechne jest stosowanie jednego lub więcej leków z różnych klas. Leki są również wybierane w zależności od innych warunków medycznych, jakie może mieć pacjent. Na przykład, beta-bloker może być stosowany u osoby z wysokim ciśnieniem krwi, która miała również atak serca. Osoba może przyjmować jeden, dwa, trzy lub więcej różnych leków w tym samym czasie, aby leczyć wysokie ciśnienie krwi. Ważne jest, aby przyjmować leki zgodnie z zaleceniami, ponieważ są one opracowane tak, aby działały przez 12 lub 24 godziny. Niektórzy ludzie doświadczają skutków ubocznych leków i ważne jest, aby ściśle współpracować z lekarzem w celu ustalenia schematu, który jest skuteczny i łatwy do utrzymania dla pacjenta. Istnieje wiele leków generycznych, które są równoważne z preparatami o nazwie handlowej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *